Line-up:

  • Ladislav Muroň – příčné flétny
    (tenorová a altová)
  • Ondřej Klímek – saxofony
    (tenor, soprán, Ewi Akai)
  • Adam Zbránek – klávesy
  • Radim Přidal – kytara
  • Lukáš Čunta – baskytara
  • Matěj Drabina – bicí

 

Kontakt/booking:

 

 

 

 

BEHIND THE DOOR JE HUDBA PRO KAŽDÉHO. BEHIND THE DOOR JE JAZZ, JAK HO NEZNÁTE!

Po třinácti (!) letech své existence kapela Behind the Door dozrála ve velmi originální projekt, repertoárově postavený výhradně na autorských kompozicích z dílen jejích členů. Tato tvorba čerpá snad ze všech zákoutí hudby – nejčastěji jsou v ní slyšet inspirace jazzové, ať už v podobě fusion, latinjazzu, moderního jazzu, ale i smooth jazzu, nebo dokonce popu, folku, rocku, nebo vás může překvapit melodie velmi blízká vážné hudbě. Naše hudba je cesta kolem hudebního světa a především instrumentální vyprávění příběhů.

„Zakládáme si na silných melodiích, propracovaných aranžích, posouvajících skladby nečekanými směry, vyzrálých instrumentálních výkonech a pevné rytmice v podání basisty Lukáše Čunty a bubeníka Matěje Drabiny.“ říká Láďa Muroň, jehož příčná flétna dodává zvuku kapely barvu, která je málo k slyšení nejen u nás. „Navíc spolu hrajeme od dětství, což může říct jen skutečně pár výjimek mezi kapelami, a má to ohromný dopad na sehranost, hudební komunikaci a zvuk kapely.“

Kořeny Behind the Door spočívají ve dvou hudebních tělesech při Základní umělecké škole ve Frýdku-Místku – Šuba Duba bandu vynikajícího trumpetisty Milana Michny (Orchestr Gustava Broma, Věra Špinarová, …) a Junior Quintetu multiinstrumentalisty, skladatele a aranžéra Leoše Skuplíka. Tady se už v dětském věku většina kapely setkala a společně získávala první kontakt jak s populární, tak s jazzovou hudbou. Během mnohaletého hraní v těchto orchestrech pak získali nepřeberné množství herních zkušeností (zvláště ŠDB byl v této době pozoruhodně aktivní kapelou s více než stovkou vystoupení ročně).

Pozdější zakládající členové Behind the Door (BtD; šlo o flétnistu Láďu Muroně, saxofonistu Ondru Klímka, klávesistu Adama Zbránka, kytaristu Radima Přidala a bubeníka Matěje Drabinu, tedy vlastně i dnes aktuální sestava pouze bez baskytary, kterou původně suploval basovým rejstříkem v levé ruce Adam) se postupně začali scházet i mimo pravidelné zkoušky big bandu, aby po zhruba půl roce v prosinci 2004 vystoupili už jako samostatná kapela na místní jam session.

Od té doby BtD intenzivně funguje a neustále se dynamicky vyvíjí po všech stránkách. Hudební vývoj sledoval relativně obvyklý scénář – kapela se začala sehrávat s jednoduchými jazzovými standardami, na kterých s její členové coby šestnáctiletí hudební nadšenci naučili pracovat s improvizací a se základními aranžérskými dovednostmi. Následovaly první více méně nesmělé pokusy o vlastní skladby, po kterých se repertoár ustálil na dlouhou dobu do podoby mixu coverů a autorských skladeb Adama, Radima a Ládi.

Personálních změn nebylo v historii kapely příliš, za to ovšem byly převratné pro výsledný zvuk. V roce 2007 skupinu načas opouští klávesista Adam a je nahrazen dalším bývalým spoluhráčem ze Šuba Duba Bandu, v té době již studentem muzikálového herectví na brněnské JAMU, Radkem Hubem. V podstatě současně přichází baskytarista Jiří Telecký. Použití samostatného basového nástroje byl pro kapelu pochopitelně převratný moment. Od té doby se nástrojové složení saxofon-příčná flétna-klávesy-kytara-baskytara-bicí již neměnilo; došlo pouze ke dvěma personálním změnám: Jirku Teleckého nahradil v červnu 2008 student Ježkovy jazzové konzervatoře Praha (a tedy spolužák saxofonisty Ondry) Lukáš Čunta, a Radka Huba postupně vystřídal zpět Adam Zbránek.

Od roku 2004 až do současnosti Behind the Door nepřetržitě aktivně koncertuje po klubech a festivalech v České republice i na Slovensku. Jejich hudbu jste mohli slyšet také např. na Colours of Ostrava, pravidelně se objevují v programu brněnských klubů jako je Stará Pekárna, nebo v Českém Rozhlase, pro který v roce 2007 odehráli živý koncert z ostravského Studia 1 a posléze byli hosty několika pořadů. Absolvovali také krátké zahraniční turné do pobaltských republik, kde si zahráli ve Vilniusu, Rize, Tallinu, Helsinkách a finském Mikkelli.

V roce 2008 BtD získali druhé místo na soutěži mladých kapel všech žánrů Líheň. „Vzhledem k počtu 160 zúčastněných kapel toho roku a „nemasovému” charakteru naší hudby považuji toto umístění za výrazný úspěch.“ podotýká na toto téma kytarista Radim Přidal.

Ve své historii nahráli tři alba, první „Dej si gispirín!“ bylo pokřtěno 8. 11. 2008 ve frýdecko-místecké Stolárně, to druhé s názvem „KeyNotes“ 24. 9. 2011 na stejném místě, a navíc také 16. 10. 2011 v brněnském Metro Music Baru. Na toto album napsal pochvalnou recenzi také nestor českého jazzové kritiky Lubomír Dorůžka.

Kromě Behind the Door kráčíme svými hudebními cestami také každý zvlášť. Ve svých řadách máme absolventy Ježkovy jazzové konzervatoře Praha (Lukáš Čunta na baskytaru, Ondra Klímek dokonce dvakrát – jak na saxofon, tak také na flétnu!), jazzového oddělení na brněnské JAMU (Radim Přidal, Matěj Drabina), a téhož oddělení jednoho aktuálního studenta (Láďa Muroň). Působíme také v řadách dalších kapel a projektů. Nejvýraznější postavou je v tomto ohledu bezesporu saxofonista Ondřej Klímek, který v současnosti spolupracuje mj. s kapelou Vltava, Kamilem Střihavkou, Otou Balagem , Michalem Pavlíčkem a kapelou BSP, Petrem Kolářem a dalšími hvězdami českého popu a rocku, nebo třeba s Golden Big Band Prague. Bubeníka Matěje Drabinu můžete stále častěji vidět a slyšet v rádiích a televizi s kapelou David Stypka&Bandjeez. Radim Přidal vede svůj autorský jazzový kvartet Fairplay. Láďu Muroně také můžete slyšet v řadě jazzových uskupení. Tyto pestré zkušenosti pohromadě poté tvoří opravdu kořeněný koktejl hudby, který vás chytne a nepustí. Behind the Door je jazz jak ho neznáte!

 

Kontaktovat nás můžete:

 

Podpořit nás nebo získat další informace o nás můžete: